TOEFL

TOEFL

TOEFL

   آزمون تافل (TOEFL) 

تافل (TOEFL) مخفف Test of English as a Foreign Language (آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی) است، و توسط مؤسسه ی ای تی اس (ETS)، که مؤسسه یی غیر انتفاعی واقع در ایالات متحده ی آمریکا ست، طراحی شده است. آزمون تافل، در کنار آیلتس، یکی از دو امتحان اصلی جهت سنجش سطح توانایی استفاده از زبان انگلیسی توسط افرادی است که زبان مادریشان انگلیسی نیست، ولی قصد ادامه ی تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی انگلیسی زبان را دارند. 

آزمون تافل چه انواعی دارد؟

بر خلاف آزمون آیلتس که با دو فرمت دانشگاهی (Academic) و کلی (General) ارائه می شود، آزمون تافل تنها با یک فرمت Academic (آکادمیک یا همان دانشگاهی)، اما به دو صورت اینترنتی (iBT _ Internet-Based Test) و کاغذی (PBT _Paper-Based Test) ارائه می شود.

تفاوت اصلی آزمون تافل با آیلتس هم در همین اینترنتی بودن آن است. برای جواب دادن به سؤالات تافل، باید از کامپیوتر ها و هدست های موجود در مراکز برگزاری آزمون استفاده کنید. جواب ها هم به طور مستقیم برای مؤسسه ی ای تی اس از طریق اینترنت ارسال می شود و توسط مصححین آن مؤسسه مورد بررسی قرار می گیرند.

در گذشته تافل به صورت کامپیوتری (CBT _ Computer-Based Test) هم ارائه می شد، اما امروزه با توجه به پیشرفت و گستردگی تکنولوژی اینترنت، در همه ی مراکز اخذ آزمون تافل (از جمله ایران)، این امتحان به صورت اینترنتی برگزار می شود، مگر در کشور های محرومی که دسترسی به اینترنت مناسب مقدور نیست و به ناچار آزمون به صورت کاغذی برگزار می گردد. بنابراین، در ادامه ی این مقاله و دیگر مقالات، تنها درباره ی آزمون اینترنتی صحبت خواهیم کرد؛ و هرکجا از کلمه ی تافل استفاده شود منظور همان آزمون اینترنتی تافل (iBT) است.

 

آزمون تافل در چه کشور هایی و در چه مراکز و مؤسسه هایی پذیرفته می شود؟

آزمون تافل در هزاران مؤسسه ی آموزشی در سراسر جهان پذیرفته می شود. با استفاده از موتور جست و جوی موجود در سایت ای تی اس، می توانید با وارد کردن نام دانشگاه، یا شهر و موقعیت دانشگاه، از نمره ی مورد پذیرش توسط دانشگاه مطبوعتان مطلع شوید. و یا با وارد کردن نمره یی که کسب کرده ید و انتخاب مقطع تحصیلی و کشور مطبوعتان، فهرستی از تمام دانشگاه ها و مراکزی که توانایی تحصیل در آن ها را دارید دریافت کنید. اگرچه پیشنهاد می کنیم برای اطلاع دقیق از نمره ی مورد نظر دانشگاهتان در سطح و رشته یی که قصد تحصیل در آن را دارید، به صفحه ی مخصوص آن رشته در وبسایت دانشگاه مراجعه کنید، و یا به فرد مسئول پذیرش دانشجویی ایمیل بزنید.

علاوه بر موارد تحصیلی، آزمون تافل برای سنجش سطح تونایی استفاده از زبان انگلیسی جهت ارائه به سفارت های کشور های انگلیسی زبان برای اخذ اقامت یا تشکیل پرونده ی مهاجرت و غیره نیز کارآمد است. از جمله ی این کشور ها ایلات متحده ی آمریکا، کانادا، استرالیا، و در مواردی خاص بریتانیا است.

 

آیا آزمون تافل فقط برای تحصیل خارج از کشور یا مهاجرت مفید است؟

غیر از امور مهاجرت، سفر، و تحصیل در خارج از کشور، داشتن نمره یی خوب در آزمون تافل می تواند رزومه ی شما در داخل کشور نیز تقویت نماید و شانس شما را برای یافتن شغلی عالی رتبه تر، و یا کرسی دانشگاهی افزایش دهد. پس شرکت در این آزمون و موفقیت در آن، حتا در صورت عدم امکان مهاجرت و تحصیل در خارج کشور، همچنان می تواند برایتان سودمند باشد.

 

در چه مواردی آزمون تافل پذیرفته نمی شود؟

لازم به ذکر است، اگرچه همانطور که گفته شد تافل تقریبن در هرکجا که نیاز به اثبات توانایی زبان انگلیسی است کاربرد دارد، اما در مواردی محدود لازم است تا شما مدرکی غیر از تافل (مثلن آیلتس) جهت ارائه داشته باشید. این موارد نادر می تواند شامل مؤسسات و یا امور مربوط کشور بریتانیا باشد، چراکه کشور بریتانیا خود ارائه دهنده ی آزمون آیلتس است که عمده ترین رغیب تافل درمیان آزمون های بین المللی سنجش مهارت های زبان انگلیسی می باشد. بنابراین، ضروری است پیش شروع مطالعه و تحقیقتان راجع به آزمون تافل، و ثبت نام، حتمن از نوع آزمون زبانی که توسط دانشگاه، مؤسسه، و یا کشور مورد نظرتان پذیرفته می شود اطلاع پیدا کنید.

 

چه نوع موضوعات و مطالبی در آزمون تافل وجود دارد؟

حالا که مطمئن هستید می بایست امتحال تافل بدهید، احتمالن برایتان سؤال است که آزمون تافل شامل چه بخش هایی است، و مطالب و موضوعاتی که هر بخش از آزمون تافل مطرح می شوند و از آن ها سؤال می آید چه ویژگی هایی دارند و به چه میزان گسترده هستند.

 

بخش های ۴ گانه ی آزمون تافل

آزمون تافل شامل ۴ بخش است، که در هر یک از بخش ها یکی از ۴ مهارت اصلی زبان، یعنی Reading (مهارت خواندن، یا همان درک مطلب)، Listening (مهارت شنیداری)، Speaking (مهارت گفتار، یا همان بیان شفاهی)، و Writing (مهارت نگارش)، مورد سنجش قرار می گیرند.

اما برای اطلاع دقیق از محتوای هر یک از این مهارت ها ابتدا باید ماهیت آکادمیک بودن این آزمون را در نظر بگیریم.

 

محتوای آکادمیک (دانشگاهی) آزمون تافل

همانطور که پیش از این تأکید کردیم، تافل اصولن آزمونی است که سطح دانش زبان انگلیسی شما را برای عملکرد در محیط دانشگاهی می سنجد، بنابراین متن هایی در قسمت Reading با آن ها مواجه می شوید همه از کتاب ها و مقالات و متون دانشگاهی است که یک فرد ممکن است در سال اول دوره ی کارشناسی در دانشگاه های انگلیسی زبان با آن ها مواجه شود.

در قسمت Listening هم نمونه هایی از سخنرانی های استاد ها سر کلاس های دانشگاه، و گفت و گو های دانشجویان با همدیگر، یا با استاد ها و کارمندان دانشگاه در محیط دانشگاه های انگلیسی زبان است. البته تمام گفت گو ها و سخنرانی ها صحنه سازی شده هستند و در استودیو توسط صداپیشگان ضبط شده اند!

در قسمت Speaking از شما خواسته می شود در زمانی محدود درباره ی موضوعات درسی، یا مسائل و مشکلاتی که یک دانشجو در محیط دانشگاهی برایش به وجود می آید صحبت کنید.

و در آخر، در قسمت Writing از شما خواسته می شود دو انشای کوتاه آکادمیک درباره ی دو موضوع بنویسید. نوع این انشا ها تحلیل و تطابق دو دیدگاه، و یا بیان نظر و تحلیل شخصی تان از یک موضوع است.

 

موضوعات و مطالبی در آزمون تافل مطرح می شوند

حال موضوعات و مطالب موجود در این چهار بخش چقدر گسترده می تواند باشد؟ در واقع تقریبن از هر درس و رشته ی دانشگاهی یی ممکن است مطالبی آورده شود؛ اما موضوع هر چه که باشد فقط و فقط سواد شما از زبان انگلیسی شما سنجیده می شود، و نه دانش شما از آن درس و موضوع خاص. یعنی اگر چه ممکن است شما، مثلن، مطلبی راجع به ریاضیات در قسمت درک مطلب بخوانید، اما مطمئنن سوالی که از شما پرسیده می شود ربطی به تحلیل و فهم مسائل ریاضی ندارد؛ به عبارت دیگر لازم نیست برای جواب دادن به سوالات این بخش جمع و تفریق کنید یا فرمولی بلد باشید.

همچنین طراحان سوال موضوعاتی را انتخاب می کنند که از نظر سیاسی، مذهبی، فرهنگی، تاریخی، و جنسی مناقشه برانگیز نباشند. یعنی احتمالن مطلبی درباره ی حقوق و آزادی زنان در کشور عربستان، یا نسل کشی ارامنه، متوسط سطح هوش نژاد های مختلف، و موضوعات چالش برانگیزی از این قبیل مطلبی نخواهید دید. ولی تا دلتان بخواهد درباره ی دایناسور ها و فسیل ها، حیوانات و گیاهان، طبیعت و آلودگی محیط زیست، و از این قبیل موضوعات که مورد مناقشه ی گروه و قبیله ی خاصی نیست مطلب خواهید یافت!

طبق تجربه، بیشتر متون و سخنرانی هایی که در قسمت های مختلف آزمون تافل وجود دارند تحت یک از این شاخه های درسی قرار می گیرند:

هنر: معماری، طراحی صنعتی، شهرسازی، صنایع دستی، عکاسی، موسیقی، ادبیات و انواع نوشته جات

علوم طبیعی: گیاهشناسی، حیوانشناسی، میکروبشناسی، آبزیشناسی، پزشکی، فیزیولوژی، بهداشت، تغزیه،    بیوشیمی

علوم فیزیکی: هواشناسی، ستاره شناسی، اقیانوس شناسی، زمین شناسی، محیط زیست، فناوری، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر

علوم اجتماعی: مردم شناسی، روانشناسی، زبانشناسی، تجارت و بازاریابی، تاریخ، رسانه های جمعی، آموزش

 

موضوعات و مطالبی در آزمون تافل مطرح نمی شوند

قدر مطلق مطالب بالا این است که برای آماده سازی خودتان برای تافل از خواندن مطالب عمومی یی که در روزنامه ها و مجلات می بینید خودداری کنید، و در عوض مطالب آکادمیک و جدی تری که در سایت های علمی، و دانشنامه ها یافت می شوند بخوانید. همچنین به جای دیدن فیلم و تلویزیون جهت تقویت مهارت شنیداری، بهتر است به اخبار و سخنرانی گوش بدهید. ما در مقاله های مختص به هر یک از مهارت های آزمون تافل، بهترین راه کارها و منابع را معرفی می کنیم.

 

بخش های مختلف تافل چه ویژگی هایی دارند؟

همانطور که گفته شد آزمون تافل شامل ۴ بخش اصلی مهارت خواندن (Reading)، مهارت شنیداری (Listening)، مهارت گفتار (Speaking)، و مهارت نگارش (Writing) است.

بر خلاف آزمون آیلتس که مهارت گفتار آن به صورت نوعی مصاحبه در تاریخی متفاوت از زمان آزمون ۳ قسمت دیگر برگزار می شود، آزمون تافل تمامن در یک جلسه ی حدودن ۴ ساعته برگزار می شود. تمامی این بخش ها در مقالاتی مجزا به طور مفصل تشریح شده اند، پس در این جا به توضیحی اجمالی درباره شان بسنده می کنیم.

 

بخش Reading آزمون تافل

بخش اول مهارت Reading است. در این بخش ۳ الی ۴ متن حدودن ۷۰۰ کلمه یی خواهید داشت، و به تعداد ۱۲ الی ۱۴ سوال برای هر بخش (مجموعن ۳۶ الی ۵۶ سوال) جواب خواهید داد. زمان پاسخ گویی ۶۰ الی ۸۰ دقیقه است، که در حین آن اگر لازم دیدید می توانید به متن ها و سوالات قبلی برگردید و مرورشان کنید.

بدیهی است که هیچ گونه فرهنگ لغتی به شما داده نمی شود، و حق آوردن هیچ نوع یادداشت و ابزار الکترونیکی به جلسه ی آزمون را ندارید؛ اما می توانید از خودکار و کاغذی که مرکز اخذ آزمون به شما می دهد برای چرک نویس و یادداشت حین آزمون استفاده کنید.

 

بخش Listening آزمون تافل

بخش دوم مهارات Listening است. در این بخش ۲ الی ۳ مکالمه خواهید شنید که هر کدام تقریبن ۳ دقیقه هستند، و به ۵ سوال چهار جوابی  برای هر سوال پاسخ خواهید داد. علاوه بر آن، به ۴ الی ۶ سخنرانی یا کنفرانس کلاسی (همان لکچر / Lecture) ۳ تا ۵ دقیقه یی گوش خواهید داد، و به ۶ سوال چهار جوابی دیگر برای هر سوال پاسخ خواهید داد. مجموعن می بایست به ۳۴ الی ۵۱ سوال جواب بدهید. لازم به ذکر است در این قسمت سوال ها را باید به همان ترتیبی که به شما داده می شوند جواب بدهید و امکان برگشتن برای مرور جواب ها وجود ندارد. در حدود ۶۰ الی ۹۰ دقیقه هم برای تکمیل این بخش زمان دارید.

از آن جا که اجازه ی آوردن هیچ گونه وسیله ی شخصی یی در جلسه ی آزمون ندارید، برای یادداشت برداری می توانید از خودکار و کاغذ هایی که مرکز آزمون از قبل به شما داده استفاده کنید.

 

چرا تعداد سوالات و زمان پاسخ گویی بخش های Reading و Listening آزمون تافل متغیر هستند؟

شاید برایتان سؤال پیش آمده باشد که چرا زمان و تعداد سوالات دو بخشی که ذکر شد می تواند کم و زیاد بشوند! جواب این است که طبق سیاست مؤسسه ی ETS، در هر آزمون تافل یک بخش اضافه همراه تعدادی سوال وجود دارد که در صورت جواب دادن به آن ها نمره یی برایشان لحاظ نمی شود، و فقط از آن ها به منظور نوعی تحقیق و آمارگیری برای تهیه ی سوالات آزمون های آینده استفاده می شود.

بنابراین، دو قسمت مهارت Reading و Listening تافل می توانند به ترتیب ۸۰ و ۶۰ دقیقه، و یا ۶۰ و ۹۰  دقیقه باشند. به عبارت دیگر، ممکن است با یک متن اضافه در قسمت Reading، و یا دو سخنرانی و یک مکالمه ی اضافه در قسمت Listening سورپرایز شوید! اما هرگز این طور نیست که هم در قسمت Reading و هم در قسمت Listening یک بخش اضافه وجود داشته باشدهیچ راهی برای شناسایی این که به کدام متن یا سخنرانی و مکالمه نمره داده می شود و کدام یک اضافه است وجود ندارد، بنابراین شما در هنگام مواجه شدن با یکی از دو حالت بالا، باید به تمام سوالات با دقت جواب بدهید.

بعد از بخش Listening، به شما یک وقت تنفس ۱۰ دقیقه یی اجباری داده می شود.

 

بخش Speaking آزمون تافل

بعد از استراحت ۱۰ دقیقه یی، بخش مهارت Speaking آغاز می شود. شما باید با استفاده از میکروفن روی هدستتان به ۶ سوال جواب بدهید. این ۶ سوال شامل ۴ سوال ترکیبی و ۲ سوال مستقل می شود.

در مورد بعضی سوال ها، شما فقط صورت سوال را می روی مانیتور می خوانید، به صدای راوی که مجددن صورت سوال را می خواند گوش می دهید، و پس از چند ثانیه مهلتی که به شما برای آماده کردن و فکر کردن به جوابتان داده می شود، پاسخی کوتاه می دهید؛ در حالی که در مورد سوال های پیچیده تر لازم است متنی کوتاه بخوانید، و/یا گفت و گو یا کنفرانسی کوتاه را بشنوید، و سپس جوابتان را آماده و بیان کنید.

به طور متوسط ۱۵ الی ۳۰ ثانیه برای آماده کردن و فکر کردن به هر سوال دارید، و ۴۵ الی ۶۰ ثانیه هم برای ضبط کردن جوابتان. بلافاصله بعد از تمام شدن زمان آماده کردن جواب باید شروع به صحبت کنید، و قبل از صفر شدن زمانتان جوابتان را کامل کنید. به عبارت دیگر، اختیاری برای شروع، وقفه، یا پایان عملیات ضیط صدایتان ندارید. کل بخش شفاهی ۲۰ دقیقه طول می کشد، و تعداد سوال ها همیشه ۶ عدد است.

 

بخش Writing آزمون تافل

قسمت بعدی و نهایی مهارت Writing است. در این قسمت باید ۲ انشا (یکی ترکیبی و یکی مستقل) را در مدت کلی ۵۰ دقیقه بنویسید _۲۰ دقیقه برای انشا اول، و ۳۰ دقیقه برای انشا دوم. هر دو این انشا ها طبیعتن باید با کیبورد در کامپیوتر تایپ شوند. این مورد هم از دیگر تفاوت های تافل با آیلتس است.

برای نوشتن انشا اول، که انشا تحلیلی نامیده می شود، لازم است ابتدا متنی کوتاه (بین ۲۳۰ تا ۳۰۰ کلمه) در باره ی موضوعی آکادمیک بخوانید، سپس به سخنرانی کوتاه (در حدود ۲ دقیقه) درباره ی همان موضوع گوش بدهید، که در واقع نقطه نظری متفاوت با رویکرد متن دارد، و سپس متنتان را آماده و تایپ کنید. از کاغذ ها و خودکاری که مرکز آزمون به شما می دهد به عنوان چرک نویس می توانید استفاده کنید. متن نهایی شما حداقل باید حاوی ۱۵۰ کلمه باشد و دو دیدگاه مطرح شده را به خوبی با هم تطبیق و مقایسه کرده باشد.

دقت کنید، در انشا اول تنها باید نظرات و ایده های مطرح شده در متن و سخنرانی را با هم تطبیق دهید و تحلیل کنید، و نظر شخصی تان را دخیل ندهید. اما در مورد انشا دوم، که انشا مستقل نامیده می شود، از شما خواسته می شود نظرات خودتان را راجع به موضوعی که در به شما داده می شود بیان کنید. در این جا، باید نظراتتان را در حداقل ۳۰۰ کلمه به واضح ترین و منطقی ترین شکل، با رعایت اصول نگارشی آکادمیک در مدت ۳۰ دقیقه بنویسید. تمام زمانی که برای چرک نویس و پاکنویس هر ۲ انشا به شما داده می شود همین ۵۰ دقیقه است.

 

جدول فرمت و زمان بندی بخش های ۴ گانه ی آزمون تافل:

فرمت و زمان بندی آزمون تافل iBT

 

بارم سوالات و نحوه ی نمره دهی در آزمون تافل به چه صورت است؟

نمره ی کلی تافل از ۱۲۰ محاسبه می شود، و هر بخش اصلی ۳۰ نمره دارد. دو بخش نخست، یعنی مهارت Reading و Listening بر اساس جواب های درست شما سنجیده می شود، در حالی که دو بخش مهارت Speaking و Writing به صورت کلی و بر اساس فاکتور های مشخصی که مصححین تافل دارند سنجیده می شود.

تعداد سوالات حائز نمره در بخش مهارت Reading ۳۹، و در بخش مهارت Listening ۳۴ عدد است؛ بنابراین در این دو بخش به ترتیب ۳۹ و ۳۴ جواب صحیح معادل نمره ی ۳۰ خواهد بود. بقیه ی نمره ها را در جدولی که در ادامه خواهد آمد می توانید مشاهده کنید. اما در دو بخش مهارت های Speaking و Writing، مصححین یک نمره ی کلی (Holisticاز ۰ تا ۴ در مهارت Speaking، و یک نمره ی کلی از ۰ تا ۵ برای مهارت Writing، به هر یک از جواب های شما می دهند. نهایتن نمره های میانگین را طبق جدول های ذیل تبدیل به نمره در مقیاس ۳۰ می کنند.

لازم به ذکر است در گزارش یا کارنامه یی که به شما داده می شود، تنها نمره های نهایی هر مهارت به علاوه ی مجموع آن ها گزارش می شود، و دسترسی یی به سوال ها و جواب های آزمونی که داده اید، و غلط هایی که از شما در بخش Speaking و Writing گرفته شده ندارید. اگر به نمره تان اعتراض داشته باشید، با پرداخت هزینه یی می توانید درخواست بررسی مجدد بدهید، که حتا اگر اعتراضتان موجه باشد این مبلغ به شما برگردانده نخواهد شد. 

 

برخی از دوره های دیگر: